Nowości  Poduszkowce    
 


Hovercraft.pl > Christopher Cockerell

Christopher Cockerell

Christopher Cockerell (1910 - 1999) to wynalazca poduszkowca.

Zanim brytyjski inżynier Christopher Cockerell zajął się poduszkowcami zajmował się on systemami radiowymi i radarami.

Po opuszczeniu branży radiowej i zakupie małej firmy wynajmu łodzi myśleć zaczął na tym, jak łodzie mogą poruszać się szybciej. Doszedł on do wniosku, żeby to osiągnąć kadłub łodzi wynurzyć musi się całkowicie z wody. Przełomowe w jego pracach było wykorzystanie zwykłego odkurzacza i dwóch blaszanych puszek - jedna umieszczona w drugiej. Dzięki temu strumień powietrza puszczony między nimi tworzył kurtynę powietrzną unoszącą pojazd. W 1955 z drzewa balsowego zbudował on działający model takiego pojazdu, który nazwał poduszkowcem (ang. hovercraft). Swój wynalazek opatentował (nr. patentu 854211). Badania finansował ze sprzedaży swojego majątku.

Swój wynalazek przedstawił brytyjskiej rządowej organizacji NRDC (National Research Development Corporation), która to zamówiła pełnowymiarowy pierwszy poduszkowiec. Oznaczony on został jako SR-N1 (Saunders-Roe Nautical 1). Został on zbudowany przez firmę Saunders-Roe, znanego producenta łodzi latających oraz samolotów.

W dniu 25 lipca 1959, w 50 rocznicę lotu Louisa Bleriota SR-N1 przeleciał Kanał La Manche z Calais we Francji do Dover w Anglii. Przeprawa trwała ponad 2 godziny.

W styczniu 1959 roku rządowa organizacja NRDC utworzyła spółkę Hovercraft Development Ltd, gdzie Christopher Cockerell został dyrektorem technicznym.

Hovercraft.pl na serwisach społecznościowych: