Nowości  Poduszkowce    
 


Hovercraft.pl > Lotnisko Auckland ma kolejny poduszkowiec ratunkowy

2015-01-29 Lotnisko Auckland ma kolejny poduszkowiec ratunkowy

Lotnisko w Auckland (Nowa Zelandia) kupiło poduszkowiec ratunkowy.

Zdecydowano się na zakup za 3 mln dolarów nowozelandzkich wyprodukowanego w Wielkiej Brytanii poduszkowca Griffon 2000TD.

Poduszkowiec umożliwiać ma ratowanie w razie potrzeby pasażerów statków powietrznych. Wyposażony jest on w kilka tratw. Każda z nich może pomieścić 30 osób.

Władze portu lotniczego zdecydowały się na poduszkowiec z racji dużej ilości płytkiej wody wokół lotniska, gdzie dodatkowo występują pływy.


Zakupiony poduszkowiec Griffon 2000TD (zdjęcie: YouTube)

Będzie to drugi poduszkowiec. Pierwszy zakupiony w 1991 roku i będzie nadal używany.

"Nasza wizja 30 obejmuje wzrost pasażeró w 15 mln rocznie do 40 mln w 2040 roku, liczba operacji lotniczych może się podwoić. Jest zatem bardzo ważym przygotować się na ten wzrost. Częścią tych przygotowań jest zapewnienie odpowiednich służb ratunkowych. Kiedy jest odpływ teren wokół lotnisk stanowią ławica piaszczyste i błoto - poduszkowce są jedynymi pojazdami którymi dostać się można do miejsca katastrofy." - powiedział Adrian Littlewood, szef lotniska.

Oprócz poduszkowca ratowniczego kupiono także 12 metrowy katamaran gaśniczy oraz 11 metrową łódź ratunkową. Obie jednostki są krajowej produkcji.

Hovercraft.pl na serwisach społecznościowych: