Nowości  Poduszkowce    
 


Hovercraft.pl > Mazurski WOPR ma nowy poduszkowiec

2010-12-13 Mazurski WOPR ma nowy poduszkowiec

Mazurski WOPR kupił nowy poduszkowiec ratowniczo-patrolowy. Nowa jednostka otrzymała nazwę R-18.


Poduszkowiec R-18 (grafika: Mazurski WOPR)

Po długiej trasie do Giżycka, szczęśliwie sprowadzono poduszkowiec z przyczepy na zamarzniętą taflę jeziora Niegocin.

"Po kilku manewrach w porcie, zaprosiłem ratowników WOPR na krótką przejażdżkę po jeziorze. Warunki pogodowe były dosyć trudne, wiał silny wiatr od jeziora. Wyjście z portu nie sprawiło kłopotów. Poduszkowiec zachowywał się poprawnie. Gorzej było na otwartej przestrzeni. Silnie spiętrzona kra tworząca lodowego jeża o wysokości trzydziestu centymetrów powodowała utratę poduszki i poduszkowiec zaczepiał dnem o bryły lodu. Stwarzało to nieprzyjemny efekt hurgotu pod nogami. Na pełnej mocy udało się przejść przez strefę kry. Dalej było łatwiej. Wejście na wodę powoduje natychmiastowe oblodzenie kadłuba i wentylatora, gdyż poduszkowiec wyrzuca spod dna pył wodny. Powrót do portu z silnym dopychającym wiatrem był dosyć trudny, ale wszystko zakończyło się pomyślnie. " - powiedział dr inż. Krzysztof Szafran z Instytutu Lotnictwa.

Producentem tego poduszkowca typu PRC/09/ILot/10 jest Instytut Lotnictwa z Warszawy. Nowy poduszkowiec jest lżejszy, większy, szybszy i bardziej zwrotny od swoich 2 poprzedników. Wyposażony jest w większą kabinę, która pomieścić może do 8 osób. Jest więcej miejsca na transport poszkodowanego w desce ortopedycznej. Ogrzewana kabina daje większy komfort poszkodowanym i ratownikom podczas działań ratowniczych.


Poduszkowiec R-18 (grafika: Mazurski WOPR)

Poduszkowiec napędza 2 litrowy silnik DOHC z wielopunktowym wtryskiem paliwa sterowanym elektronicznie. Nowością jest również system sterowania poduszkowcem, gdyż posiada on uchylne tylne klapy ciągu wstecznego, dzięki czemu jest bardziej zwrotny.

Poduszkowiec wyposażony min. jest w zestaw pierwszej pomocy przedmedycznej R-0 i R-1, deskę ortopedyczną, rzutki ratownicze, kołowrót ratowniczy, kolce lodowe, śruby lodowe, liny asekuracyjne, kamizelki ratownicze oraz wszystko to co niezbędne jest do prowadzenia akcji ratowniczej na lodzie.

Ratownicy będą latać w suchych skafandrach gdyż w razie konieczności będą mogli bezpiecznie wskoczyć do wody.

Poduszkowiec może poruszać się po wodzie, lodzie, krze, lądzie i pokonywać niewielkie wzniesienia.

Nowy poduszkowiec został kupiony ze środków własnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hovercraft.pl na serwisach społecznościowych: