Nowości  Poduszkowce    
 


Hovercraft.pl > Poduszkowce już od pół wieku na regularnej trasie

2015-04-17 Poduszkowce już od pół wieku na regularnej trasie

Brytyjska firma Hovertravel świętuje pół wieku istnienia regularnej trasy pasażerskiej obsługiwanej przez poduszkowce.

Połączenie poduszkowcami przez cieśninę Solent między Portsmouth i Ryde na Wyspie Wight istnieje nieprzerwanie od 1965 roku, czyli od 50 lat.

Jest to jedyne regularne połączenie poduszkowcami w Europie i najdłużej istniejące na świecie.

Obecnie na trasie tej operują 2 poduszkowce Island Express i Freedom 90. Ich czas podróży na trasie wynosi poniżej 10 minut. Codziennie wykonują one przeciętnie 66 lotów z prędkością do 45 węzłów.


Poduszkowiec Freedom 90 (grafika: freeimages.com (CC))

Zaletą wykorzystania poduszkowców w tym miejscu jest niski stan wód podczas odpływu. Z nim to zmagały się wcześniej promy. Przykładowo podczas odpływu terminal w Ryde jest ponad ćwierć mili od morza. Poduszkowce lecąc od odkrytym brzegiem wymagają tylko betonowej pochylni i rampy przy terminalu.


Uważany za ojca poduszkowców Christopher Cockerell i pilot Tony Smith (grafika: Hovertravel)

"W 1965 roku Hovertravel wystartował z odważną wizją wykorzystania nowej technologi, aby przyśpieszyć transport. Przez pięć dekad oddanie służymy społecznością Portsmouth i Wyspy Wight, jak też przyciągaliśmy klientów z całego świata." - powiedział Neil Chapman, prezes Hovertravel.

Do tej pory z poduszkowców Hovertravel skorzystało na trasie 29 mln pasażerów. Firma należy do istniejącej ponad 200 lat rodzinnej grupy firm The Bland Group.

Z okazji półwiecza armator przygotował 5 tys. biletów za 50 pensów. Przygotowano także serię weekendowych wydarzeń nawiązujących do lat 60., 70., 80., 90. i dwutysięcznego roku.

W 2016 roku flota operatora ma otrzymać 2 nowe poduszkowce.

Hovercraft.pl na serwisach społecznościowych: