Nowości  Poduszkowce    
 


Hovercraft.pl > Chiny stawiają na największe poduszkowce desantowe Żubr

2015-02-10 Chiny stawiają na największe poduszkowce desantowe Żubr

Chińska marynarka wojenna już niedługo będzie miała we swojej flocie 8 największych na świecie wojskowych poduszkowców desantowych typu Żubr.

Obecnie są to największe użytkowane poduszkowce świata.

Do Chin płyną właśnie 4 rosyjskie Żubry, które zostały sprzedane Chinom przez pogrążoną w kryzysie Grecję. Według doniesień prasowych kosztowały one Chiny 5 mln dolarów za sztukę. Grecja kupiła je w 2000 roku (była jedynym krajem NATO, która kupiła radziecką jednostkę morską). Tylko jeden z greckich poduszkowców był w pełni operacyjny. Poduszkowce okazały się dla Greków za drogie w utrzymaniu. Także części zamienne był ciężkie do kupienia.


Jeden z gerckich poduszkowców Żubr (grafika: Wikipedia)

Poduszkowce te dołączą do 2 takich samych budowanych już w Chinach oraz 2 kupionych na Ukrainie (za 8 mln dolarów każdy). Te dwa ostatnie zostały kupione ze stoczni na zajętym przez Rosję Krymie. W marcu 2014 roku udało się je ewakuować w obawie przed przejęciem przez Rosjan.

Dzięki posiadaniu poduszkowców typu Żubr wojsko chińskie będzie mogło prowadzić desanty. Obszarem ich operowania będzie Morze Południowochińskie na którym znajdują się m.in. sporne z innymi krajami wyspy.

Warto przypomnieć, że w graniczącym z Polską rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim w porcie w Bałtijsku bazuje jeden z takich poduszkowców Żubr należący do floty Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z rosyjską strategią Morza Bałtyckiego ma on umożliwiać szybki transport dużej ilości sprzętu i żołnierzy.


Rosyjski Żubr w głównej bazie morskiej rosyjskiej Floty w Bałtyjsku na Mierzei Wiślanej (grafika: Wikipedia)


Lądowanie rosyjskiego Żubra na plaży rosyjskiego Obwodzie Kaliningradzkim

Poduszkowce Żubr mają ok. 620 ton masy i mają ok. 150 ton ładowności. Transportować mogą do 3 czołgów, do 10 transporterów opancerzonych lub do 500 żołnierzy.

Hovercraft.pl na serwisach społecznościowych: